Slovník sázkařských pojmů

Vysvětlivky k pojmům


Americký kurz = může být kladný nebo záporný podle toho, jestli čistý výnos (výhra mínus vklad) při výhře je menší nebo větší než vklad. Hodnota kurzu udává výši vkladu pro zisk 100 jednotek (dolarů) Konvertor amerického kurzu na decimální (evropský)

 

Asian Handicap = Asijský handicap (AH) je způsob sázení, který vznikl v Asii. Handicap znamená, že jeden z týmů dostane virtuální náskok (nebo ztrátu) několik bodů (např. -0.5, +0.5). Pokud sázíte tento tým v handicapu, musí vyhrát o tolik bodů (gólů), kolik činí handicap. Více informací o asijském handicapu se dočtete v článku Jak sázet asijské handicapy ?

 

Back = sázení na výhru, opakem je Lay. Termín Back se používá na sázkových burzách.

 

Banker = sázka, kterou chcete mít na každé kombinaci systémové sázky (tzv.KOMBINÁTORY)

 

Bet = tip = sázka (betting = sázení)

 

Bonus = Nejčastěji je u sázení slovo bonus spojováno s vytvořením nového účtu u sázkové kanceláře. Bonus může být vstupní, to znamená, že dostanete nějaké peníze k prvnímu vkladu peněz na účet.

 

Bookmaker (Bookie) = sázková kancelář přijímající kurzové sázky

 

Cashout = předčasné vyplacení výhry. Vyplatit hned sázku před dokončením všech zápasů, výše výhry se počítá dle LIVE kurzu rozehraného zápasu.

 

CVC2 = Card Verification Code se používá jako bezpečnostní opatření při internetových platbách kreditní kartou. Tento kód se skládá ze tří číslic, které najdete na zadní straně vaší kreditní karty. Pokud zde kód nenajdete, obraťte se na vaší banku.

 

Derby = zápas týmů z jednoho města nebo oblasti, např. fotbalové derby Sparta Praha - Slavia Praha

 

Draw no Bet (DNB, SBR) = varianta asijského handicapu AH 0, při remíze se vrací vklad

 

Dvojitá šance = sázka na neprohru týmu, někde označená jako 1X,X2 nebo také 10 a 02


Even money = termín pro kurz 2.0 (1/1 ve frakčním formátu). Pokud vsadíte 1 jednotku, můžete vyhrát 1 jednotku. 


Ex aequo = dva účastníci závodu skončili na stejném místě

 

Favorit = papírově silnější tým

 

Freebet = volná sázka (sázka zdarma) je sázka bez rizika prohry vašich peněz (seznam nabízených sázek zdarma najdete v sekci Sázkové kanceláře - vstupní bonusy a sázky zdarma)

 

H2H (Head 2 Head) = sázka na lepšího ze dvou sportovců (např. biatlonisté Ondřej Moravec - Martin Fourcade), kdo z těch dvou skončí ve výsledkové listině na lepším umístění. V případě neúčasti jednoho nebo obou sportovců se vrací vklad.

 

Handicap = virtuální brankový nebo bodový náskok, evropský hendikep -1 znamená asijský handicap -1.5

 

IBAN = International Bank Account Number (IBAN) - označení čísla účtu pro mezinárodní platební styk

 

Jednoduchá sázka = nejjednodušší typ sázky na jednu sázkovou příležitost, může mít 2 nebo 3 možné výsledky

 

Kombinovaná sázka = sázka na více sázkových příležitostí. Výsledný kurz kombinované sázky je násobkem všech sázek.

 

Kurz = kurz na sázkovou příležitost Kurzy jsou uváděny ve více formátech (decimální - v nabídce je u drtivé většiny kanceláří, americký - používá se v USA a zlomkový používají anglické kanceláře

 

Lay = sázení na nevýhru, tzn. pod touto sázkou sázíte remízu či prohru týmu, opakem je Back. Termín Lay se používá na sázkových burzách.
 

Live sázka = sázka uzavřená během zápasu

 

Livescore = průběžné výsledky zápasů


Longshot = výsledek, který je považován za velmi nepravděpodobný. Například, pokud sázíte na fotbalový tým, který je v tabulce na posledním místě, aby vyhrál nad týmem, který je na prvním místě, taková sázka by byla považována za "longshot".

 

Matched betting = Sázení bez "rizika" (dvojité sázení) je technika použitelná pro maximalizaci zisku peněz ze vstupního bonusu, který sázkové kanceláře musejí nabízet kvůli konkurenci (aby přilákaly hráče). Vsadíte na zápas peníze získané z bonusu a proti tomu např. na sázkové burze na stejný zápas neprohru (zlomek vkladu vypočítáte podle kurzu).

 

Money Line = americký název pro sázku na výhru týmu

 

Money management = pokud chcete na sázení vydělávat, musíte si vytvořit vlastní strategii vkladů zvanou money management a tou se bez výjimek držet v dobách dobrých i zlých. Více informací naleznete v článku Money management

 

Odd = anglický výraz pro Kurz


Odds-on = termín používaný pro favorita, když je kurz nižší než 2.0 (1/1 ve frakčním formátu). To znamená, že musíte sázet více, než kolik můžete vyhrát.

 

ODG = Oba Dají Gól, například ve fotbale jde o sázení na to, že oba týmy dají gól. Je to alternativa k sázce Over s tím, že oba týmy musí vstřelit alespoň jednu branku.

 

Outsider = papírově slabší tým

 

Over = Over sázka znamená, že padne více než určitý počet bodů. U fotbalu, hokeje, házené, baseballu a dalších míčových sportů to je počet gólů. Např. u fotbalu Over 2.5 je sázka, která je výherní v případě, že padne více než 2,5 gólu (tj. 3,4,5 atd.) Pokud padne 0-2 góly, sázka je proherní. Můžete se také setkat se sázkou OVER 3, v takovém případě je sázka výherní jen pokud padne 4 a více branek. Pokud padnou jen 3 góly, sázka je VOID a vrací se vklad.

 

ROI = ROI je návratnost investic vyjádřená v procentech (Return On Investment), počítá se podle rovnice ROI = (vyhrano - vsazeno) / vsazeno

 

Rollover = suma sázek, které je potřeba vsadit. Používá se u bonusů, např. bonus rollover 5x znamená 5x vsazení celé částky bonusu (bonusy sázkových kanceláří)

 

Spread = termín používaný na amerických webech, má stejný význam jako handicap, což je virtuální náskok některého z týmů

 

Stake = částka nebo počet bodů, které vsadíte na zápas. Na většině sázkařských fór a stránek najdete vklady vyjádřené v bodech na stupnici 1-10, přičemž 1/10 znamená nejnižší vklad a 10/10 nejvyšší vklad.

 

Surebet = Tzv. jistá sázka - je to kombinace sázek, při kterých budete v zisku nezávisle na výsledku zápasu. Ano, i toto je v sázení možné. Občas se stane, že sázkové kanceláře vypíšou rozdílné kurzy a při vhodné kombinaci vkladů na tyto kurzy vyděláte v každém případě. Zisk bývá v řádu několika málo procent, ale pozor si dávejte na případné rozdíly v pravidlech SK při stornování sázek (např. u tenisu)
 

Under = Under je sázka na počet bodů v zápase, že padne nižší počet bodů než je vypsaná hranice. Např. sázka na Under 2.5 u fotbalu je výherní v případě, že v zápase padlo 0-2 gólů.
 

Underdog = Tým nebo hráč, o kterém se předpokládá, že prohraje. Jinak řečeno outsider.

 

Value = hodnota kurzu se určuje na základě pravděpodobnosti sázkové příležitosti. O sázení na hodnotu se dočtete v článku Strategie sázení - VALUEBETTING.

 

Wager = americký název pro sázku

 

Yield = zisk/ztráta z vkladu vyjádřeno v procentech

výpočet: Yield = ( vyhrano / (vsazeno /100) ) - 100


Slovník budu postupně doplňovat o nové pojmy, pokud nenajdete co hledáte, zkuste to později nebo napište do komentáře pod článek.Více informací o kurzovém sázení čtěte na stránce JAK SÁZET.


Doporučujeme